Papafragkakis
Χαρίλαος Παπαφραγκάκης, MD
Γαστρεντερολόγος - Ηπατολόγος

Φαρμακευτική Ηπατοτοξικότητα

Παραδοσιακά, η προκαλούμενη από φάρμακα ηπατική βλάβη (DILI) είναι μια κατάσταση που σχετίζεται με φάρμακα. Το DILI δεν είναι συχνό, μπορεί όμως να αναμένεται και να είναι προβλέψιμο σε μερικές περιπτώσεις φαρμάκων όπως το INH για τη φυματίωση ή οι στατίνες για τη μείωση της χοληστερόλης. Συνήθως το DILI συμβαίνει κατά τη διάρκεια της θεραπείας, αλλά περιστασιακά μπορεί να συμβεί μετά τη διακοπή ενός φαρμάκου.

Διάγνωση

Η βλάβη του ήπατος συνδέεται συνήθως με υψηλά επίπεδα τρανσαμινασών, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις με αυξημένη χολερυθρίνη ή αλκαλική φωσφατάση. Η διάγνωση της κατάστασης μπορεί να είναι δύσκολη και απαιτείται υψηλός δείκτης υποψίας από τη πλευρά του ιατρού.

Τι να θυμάστε

Υπάρχει η θεωρία ότι το DILI είναι όλο και πιο συχνό,  ίσως λόγω των περισσότερων νέων φαρμάκων που μπαίνουν στην αγορά ή της μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης σχετικά με τη νόσο από τους γιατρούς. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η συχνότητα του DILI είναι γενικά χαμηλή και συνεπώς μπορεί να μην παρατηρηθεί στις κλινικές δοκιμές που οδηγούν σε έγκριση κάποιου φαρμάκου.

Το DILI μπορεί να είναι μια αναμενόμενη κατάσταση, χωρίς ιδιαίτερες επιπτώσεις, αλλά δυνητικά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να εξελιχθεί σε σοβαρότερη κατάσταση. Μερικές φορές αρκεί μόνο η διακοπή του συγκεκριμένου φαρμάκου. Άλλες φορές όμως μπορεί να χρειαστεί νοσηλεία και στενή ιατρική παρακολούθηση.

ΚΛΕΙΣΤΕ ΕΝΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΜΑΣ

Επικοινωνήστε μαζί μας

Τελευταία Νέα

COVID-19 απώλεια γεύσης, όσφρησης και ηπατικές επιπλοκές

COVID-19 απώλεια γεύσης, όσφρησης και ηπατικές επιπλοκές

12 Ιουν 2020

[+] Περισσότερα

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ (COVID-19) ΚΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

ΚΟΡΩΝΟΪΟΣ (COVID-19) ΚΑΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΠΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

28 Μαρ 2020

[+] Περισσότερα

ΔΙΑΡΡΕΟΝ ΕΝΤΕΡΟ

ΔΙΑΡΡΕΟΝ ΕΝΤΕΡΟ

13 Οκτ 2019

[+] Περισσότερα

Οι ασθενείς μας είπαν